Epoksi (Epoxy) Enjeksiyon

Epoksi enjeksiyon uygulaması, yapılarda oluşan çatlakların kapatılarak iyileştirilmesinde kullanılan kabul görmüş uygulama yöntemidir. Termosetler grubunda olan bir kimyasal reçinedir. Onarım ve güçlendirme sırasında çatlakların doldurulması ve betonun içine eklenecek donatıların sabitlenmesinde kullanılır. Epoksi (epoxy) esaslı, iki bileşenli enjeksiyon sistemidir. Viskozite düşük olması sebebi ile tam difüzyon olarak, enjeksiyon yapıldığı alanda yapı üzerinde oluşan kırık ve çatlakları köprüler, doldurur ve yüksek mukavemet ile yapıştırır.

Çatlak üzerine açılan kanallar aracılığı ile sabitlenen paker (enjeksiyon dübeli) aracılığı ile yapılan uygulaması yüksek mukavemet, düşük viskozite ile çatlağın içerisinde yer alır. Epoksi enjeksiyon esnasında reçinenin çatlağın dışına çıkmaması için önceden macun ile kapatılmalıdır. Epoxy enjeksiyon reçineleri yapışma özellikleri yüksek olan sentetik kimyasallardır. Su, asit ve alkaliye karşı dirençleri çok iyi olup özelliklerini yitirmezler. Çatlak içerisindeki epoksi, çatlağın oluşturduğu boşluğu çatlak boyunca sürekli olarak birbirine bağlar ve gerilme birikimlerini önler.

Epoksi Enjeksiyon Kullanım Alanları

Yapılarda hasar görmüş kolon, kiriş ve duvar benzeri bölgelerde onarım ve güçlendirme. Betonarme, taş ve tuğla yapılarda statik çatlakların tamiratı ve güçlendirilmesinde. Hacim değiştirmeyen  epoksi (epoxy) enjeksiyon yapılan bölgede çatlakları doldurarak yapışması sağlar. Dolgu içermeyen, iki komponentli, epoksi esaslı bir enjeksiyon sistemidir. Düşük viskozitesi ve mükemmel difüzyon kabiliyeti ile, enjeksiyon yapılan hasarlı beton, kolon, kiriş,duvar ve benzeri yapı elemanlarında oluşmuş kırık ve çatlaklarda kullanılan çok iyi reçinedir.

Perde beton, kolon, kiriş, duvar veya zemin betonunda oluşmuş boşlukları, çatlakları doldurmak ve tamir etmek amacıyla kullanılır. Tespit edilen boşluk veya çatlak üzerine tamirden sonra pakerler sabitlenmesi sonrası, enjeksiyon pompası ile enjekte edilir. Yüzeyde çatlak ve kılcal açıklıklar doldurularak beton tamir edilmiş olur. Epoksi enjeksiyon reçinesi çok iyi bir yapıştırıcı olduğu kanıtlayan bir çok sebep vardır. Bunlardan bir kaçı; Akıcı kıvamda yüksek mukavemetli Yapımı tamamlanmış birçok malzemenin yapıştırılmasında kullanılabilir. Uygulama sonrası hacim değiştirmez. Çok uzun yıllar dayanımını korur. Yüksek basınç ve çekme dayanımına sahiptir. Her türlü kimyasallara dayanıklıdır. Türkiye geneli hizmet vermekteyiz. Çimento enjeksiyon uygulamaları ile zemin güçlendirme ve iyileştirme çalışmaları tarafımızca gerçekleştirilmektedir. Bilgi ve keşif için lütfen iletişime geçiniz.