Jel Enjeksiyon

Akrilik ve metakrilat solisyonları ile uygulama yapılan müdahalesi mümkün olmayan yer altı  yapıları başta olmak üzere betonda oluşan boşluklar, beton çatlakları gibi sorunlu bölgelerde negatif yönden gelen suyun durdurulmasında kullanılan en etkili ve garantili uygulama jel enjeksiyon sistemidir. Uygulamada jelleşme süresi sorunlu bölgeye göre süresi ayarlanmalıdır. Akrilik jel enjeksiyonu viskozitesi çok düşük ve akışkan olması sebebi ile uygulama esnasında beton içerisine ve arkasında  kılcal boşluklarda veya çatlaklarda jelleşerek sorunlu bölgede su sızıntısını önler. Akrilik jeller hacim değiştirmez, esnek olduğu için yapı ile beraber hareket ederek formu bozulmaz.

Jel Enjeksiyon Kullanım Alanları

jel enjeksiyon

Tüneller ve yer altı projelerinde jel enjeksiyon uygulaması ile su yalıtımı. Baraj ve Hes projelerinde su sızıntılarının durdurulması. Arıtma Tesisleri kimyasal havuzlarda atık su sızıntısı izolasyonu, su yalıtımı. Yapılarda soğuk derz (beton birleşimi) bölgelerde akrilik jel enjeksiyon uygulaması ile yalıtım yapılması. Bodrum kat, otopark, sığınak gibi yer altı yapılarında jel enjeksiyon uygulaması ile su izolasyonu. Büyük yapılarda dilatasyon bölgelerinde su sızıntısını önlemek için enjeksiyon uygulaması. Su giderleri, karot boşluğu, tij tayrot çiroz delikleri su sızıntının izolasyonu. Fabrika gibi zemin üzeri büyük yapılarında oluşan zeminden gelen suyun durdurulması. Yeraltı çalışmalarında toprak stabilitesi su kaynaklarına müdahale edilmesinde akrilik ve metakrilat solisyonları en etkili ve kalıcı yöntemdir.

Neden Akrilik Jel Enjeksiyon?

Akrilik jel hacim değiştirmemesi sebebi ile risk azalır. Jel uygulaması yapılan yerlerin toprak seviyesinin üzerinde olmaması gerekmektedir. Akrilik jel çeşitleri polimerlerin yapısı ile jel oluşturarak su ve rutubet ile beslenerek uzun yıllar formunu korur. Jel enjeksiyon uygulamalarında ürünlerimiz viskozite, adriance, jelleşme özelliklerii kauçuk özellikleri kırılabilme özelliklerine göre üç modele ayrılmaktadır. Çift kompanent olarak özel pompalarla betonun içerisine ve arkasına enjekte edilir. Reaksiyon süresi istenilen süreye göre ayarlanır ve esnekliği de kompenantlara katılan ek kimyasallar sayesinde uygulanacak bölgenin yapısına göre değiştirilebilir. Genelde beton arkasındaki çatlaklar için birebir. Çok düşük viskozite değeri sayesinde kılcal çatlaklara bile nüfus eder ve mükemmel bir yalıtım sağlar. Betona olan adriance sayesinde de uzun süre sızdırmayı engeller.

Uygulamalarımız arasında poliüretan enjeksiyon da etkili bir yöntemdir.